Kapat

Xiaomi XiaoDan Duygusal ve Eğitici Robot Tanıtıldı

Anasayfa
Haberler Xiaomi XiaoDan Duygusal ve Eğitici Robot Tanıtıldı

Xiaomi NUWA XiaoDan duygusal ve eğitici robot tanıtıldı.

Xiaomi teknoloji sektöründe çocuklara yönelik ürünler de dahil her alanda etkin olarak çalışıyor. Oyuncaklardan, dronlara, scooter’lardan robotlara yüzlerce ürünü bulunan Xiaomi bugün NUWA Robotics markası ile işbirliği içinde XiaoDan eğitici ve duygusal robotu tanıttı. Peki duygusal robot nedir?

Robotlar henüz duygusal ve yaratıcı duygulara sahip olmasalar da bu duyguları gösteren hareketler yaparak günlük hayatta bu duyguların yerini doldurabiliyorlar. XiaoDan duygusal robot da bu tip hareketleri taklit ederek cihazın kendi kişisel özellikleri varmışçasına dışarıya sergiliyor.

Pazardaki diğer robotlara nazaran XiaoDan yüksek seviyede uygulama, psikoloji, fonksiyonellik ve dışavurum özellikleri sunuyor. Robotta bulunan tüm bu zeka kapasitesi AI fonksiyonelliğinden sağlanıyor. Böyleyece cihaz kendi varlığını ve duygularını başkalarına gösterebiliyor.

Ek olarak XiaoDan‘da yüzleri, objeleri, mimikleri, ses kaynaklarını ve daha pek çok şeyi tanımlayabilen çeşitli tanımlama donanımları bulunuyor. Robot aynı zamanda semantik bilgileri analiz edebiliyor ve sohbetlerin içeriğini anlayabiliyor. 3 boyutlu dinamik duygusal bir model yaratan robot, insanların değişen duygusal davranışlarına ve cevaplarına tepki verebiliyor. Böylelikle kullanıcılar XiaoDan ile daha doğal ve ilginç bir şekilde etkileşim kurabiliyorlar.

Tasarım ve Teknoloji

Çocukların merakını uyandırmak için oyun dostu olarak tasarlanan XiaoDan, cihazın beden dilini daha akıcı kontrol etmek için tasarlanan MCU mikrokontroller ile toplamda 12 AI servomotor kullanıyor. 360° hareket kabiliyeti sunan robot, değişik açılara 0.1° sapma ihtimali ile ulaşıyor.

4 kilogram ağırlığa sahip robot alt kısmında bulunan tekerlek sistemi ile kolayca hareket edebiliyor. 5200mAh şarj edilebilir bataryaya sahip cihazda ayrıca şarj adaptörü de bulunuyor.

Robotun ön kısmında yüz olarak 7 inç bir ekran bulunuyor ve AI yoluyla sohbetlerin dinlenmesini ve değerlendirmesini sağlayan çok yönlü mikrofonlar bulunuyor. XiaoDan‘ın üst kısmında bulunan kamera aracılığı ile 720p videolar çekebilir ve WiFi yoluyla video aramaları gerçekleştirebiliyorsunuz. Bağlantı kısmında ise MicroSD kart yuvası, 3.5mm jack port‘u ve Bluetooth‘u görüyoruz.

Fonksiyonel Yönleri ve Mi Ekosistemii ile Ektileşimi

Kendine özeli diyalog sistemi ile tasarlanan XiaoDan‘a, akıllı telefon yoluyla yeni sözler ve mimikler programlanabiliyor. Böylelikle çocuklar robot ile her zaman farklı konular üzerinden konuşabiliyorlar.

Xiaomi NUWA XiaoDan ayrıca ansiklopedi görevi de görüyor. Çocuklar robot sayesinde 1000‘i aşkın İngilizce öğretici videolar, hikayeler, interaktif oyunlar, şiirler ve sohbetler öğrenebiliyorlar.

Robotta bulunan kamera sayesinde cihaz obje ve yüzleri tanımlayarak gelişme ve büyüme sağlıyor. Ek olarak yetişkinler evde olmadığı zaman çocuklarınıza cihaz yolula bakabiliyorsunuz. Xiaomi, Mi Ekosistemi‘ne önem verdiği için XiaoDan ile de bu sistemle olan senkronizasyonu sağlamış. Akıllı telefonlarda bulunan Mi Family uygulaması ile robotun kontrolünü sağlayabiliyorsunuz. Yatırım firması altında $312 (1999 Yuan) fiyat etiketi ile satışta olan robot şu an için uluslararası pazarda satılmıyor.