Kapat

Xiaomi ve Microsoft Ortaklığı AI Asistanlarında Buluştu

Anasayfa
Haberler Xiaomi ve Microsoft Ortaklığı AI Asistanlarında Buluştu

Xiaomi ve Microsoft, AI asistanlığı konusunda ortaklık sağlayarak sistemlerini birbirlerine entegre ettiler.

Xiaomi IOT Geliştirici Konferansı sırasında şirket, içerisinde bulundurduğu büyük IOT sistemi için yararlı olacak pek çok ortaklığı açıkladı. Ikea, iKongjian ile yapılan bu ortaklıklar akıllı ev teknolojileri tarafında çok büyük bir avantaj sağlayacak. Ayrıca bu ortaklık kararları içerisinde Microsoft ile de anlaşma sağlanmış durumda.

Xiaomi ve Microsoft ortaklığı akıllı ses çözümleri tarafında çok dikkat çekici bir etki yarattı. Ortaklık sayesinde kullanıcılar, Xiaomi Xiao AI’yi Microsoft chat asistan robotu olan Xiao Bing’i çağırmak için kullanabilecek ve böylelikle iki şirketin sunduğu servisten etkili bir şekilde faydalanılacak.

AI versiyonu 3.5 ya da daha çok olan akıllı telefonlar, hoparlörler, AI ve Xiao AI destekli mini hoparlörler ile birlikte Yeelight asistanı ile kontrol edilebilen cihazlar bu servisi destekleyecek. Telefon tarafında kullanıcılar şifrelerini söyleyerek Microsoft asistanına ulaşabilecek ve iki AI asistanı arasında serbestçe geçiş yapılabilecek.

Sistemin şu an aktif olmasına karşın haftalık güncellemeler sistemi daha da zenginleştirmek için düzenli olarak gelecek. Örneğin ilk güncellemeler içerisinde AI özelliğinin insanlar ile iletişim kurmasında önemli rol oynayacağı tahmin ediliyor. Ancak sistem şu an için sadece Çin’deki insanlar tarafından Çince olarak kullanılıyor. Tahminimizce bir kaç içerisinde sistemdeki dil çeşitliliği arttırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir