Kapat

Xiaomi Mi Drop ile Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Rehberler Xiaomi Mi Drop ile Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır?

Xiaomi Mi Drop uygulaması ile dosyalarınızı hızlıca nasıl aktaracağınızı bu rehberimiz ile öğrenebilirsiniz.

Mi Drop, Xiaomi’nin kullanıma sunduğu kullanılan cihazların markalarına bakmaksızın telefondan telefona kolaylıkla dosya aktarımı yapabileceğiniz bir uygulama. Şu an piyasada pek çok Mi Drop benzeri uygulama olmasına rağmen Mi Drop’u rakiplerinden ayıran en önemli özelliği istediğiniz boyuttaki dosyaları depolaması ve kolayca paylaşım yapması.

Minimalist bir tasarıma sahip olan uygulama herhangi bir internet bağlantısına gerek duymadan hızlıca dosya paylaşımını sağlıyor. Bu hız, Bluetooth ile yapılan paylaşımların 200 katı kadar daha hızlı.

Uygulamaya ilk kez girdiğimizde ‘’Gönder’’ ve ‘’Al’’ yazan iki adet büyük buton görüyoruz. İhtiyacınız olan tek şey dosyayı paylaşacak cihazda ve dosya paylaşılan cihazda Mi Drop uygulamasının bulunması.

Mi Drop Nasıl Kullanılır?

1) Mi Drop uygulamasını açın.

2) Dosyayı göndermek istediğiniz cihazda ‘’Gönder’’ yazan mavi butona, dosyayı almak istediğiniz cihazda ise ‘’Al’’ yazan yeşil butona tıklayın

3) Göndermek istediğiniz dosyaları seçin. Bu dosya türleri video, görsel, uygulama, müzik ve daha pek çok çeşitli dosya türü olabilir.

4) Dosyayı göndermek istediğiniz Mi Drop kullanıcısını bulup tıklayın.

5) Dosyayı gönderdiğiniz cihazdan gönderilen dosyayı almak istediğinizi onaylayın.

6) Göndermek istediğiniz dosyanın transferi başlatılmış olacak.

Mi Drop ile tek seferde birden çok dosya seçip istenilen kullanıcıya dosyayı gönderebilirsiniz. Gönderim hızı saniyede 10MB’ları bulabilecek bir hızda olacaktır.

Mi Drop Nasıl Çalışır?

Mi Drop’un nasıl bu kadar hızlı ve internetsiz çalıştığını açıklamak gerekirsek uygulamanın WiFi Direct teknolojisini kullandığını söylemeliyiz. Uygulama kendine özel bir WiFi bölgesi yaratarak çeşitli cihazlarla direkt olarak internet kullanmadan bağlantı sağlıyor. Ayrıca yaratılan bu WiFi Direct bağlantısı kullanıcılar arasında özel olarak kalıyor ve Bluetooth teknolojisine göre çok daha hızlı bir dosya transferi sağlıyor.

Mi Drop ile Bilgisayardan Dosya Nasıl Aktarılır?

Mi Drop, FTP (Dosya Transfer Protokolü) kullanarak bir Android cihazı ve bir bilgisayar arasında dosya gönderimi yapılmasını sağlıyor. Bu tip bir dosya gönderimi yapabilmek için iki cihazın da aynı internet bağlantısına bağlı olması gerekiyor.

1) Aynı internet ağı üzerinden bağlantı sağlandığı zaman Mi Drop uygulaması üzerinden ‘’Bilgisayara bağlan’’ seçeneğine tıklayıp FTP sunucu sayfasını açın.

2) Eğer cihazının ek depolama kullanıyorsa uygulama sizden SD kartınızdan mı yoksa telefonun kendi depolamasından mı dosya transferi yapılacağını seçmenizi isteyecek.

3) FTP bağlantısı sağlandığından sonra uygulamadan izin verdiğiniz tüm dosyaları bilgisayarınız üzerinden görebilecek ve dosya aktarımı sağlayabileceksiniz.

Xiaomi Mi Drop’un Diğer Özellikieri

  • Giriş şifresi koruması
  • Transfer kodlama seçeneği
  • FTP sunucusu çalışırken ekranı açık tutma
  • Şifreleme yapıldığında aynı sunucuya bağlanmak isteyen kullanıcıların yaratılan şifre ile giriş yapabilmeleri
  • Telefon ve bilgisayar arasında 1.52Mbps/saniye hız
  • Dosya aktarımı yarım kaldığında kalan yerden devam edebilme
  • ShareIt ve Xender uygulamarındaki gibi reklam bulunmaması

Xiaomi cihazlarının haricinde uygulamayı Google Play üzerinden indirerek diğer Android cihazlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uygulama şu an ücretsiz olarak Google Play mağazasında yayında. Keyifli transferler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir