Kapat

Xiaomi Hindistan’da Samsung’u Tahtından Devirdi!

Anasayfa
Haberler Xiaomi Hindistan’da Samsung’u Tahtından Devirdi!

Xiaomi Hindistan’da 2017 yılının son çeyreğinde pazar payında Samsung’u geçti

Samsung, Hindistan pazarında 6 yıllık bir geçmişe sahip fakat 2017 yılının başlangıcından beri Xiaomi, Güney Koreli şirket için büyük bir tehdit oldu. Pazar araştırmaları şirketi olan International Data Corporation (IDC)’nin son raporuna göre 2017 yılının üçüncü çeyreğinde Xiaomi ve Samsung ayrı ayrı %23.5 pazar payına sahipti. O zamandan beri pazar analizcileri Xiaomi’nin Samsung’u geçeceği yönünde tahminleri vardı ve elimize gelen son haberler bu tahminleri doğruladı. Counterpoint Research ve Canalys adında iki analiz firması Xiaomi’nin Samsung’un tahtına oturarak Hindistan’da bir numara olduğunu doğruladı.

Counterpoint Research’ün 2017 yılının son çeyreğindeki araştırmalarına göre Xiaomi şu anda Hindistan’da %25 pazar payına sahip ve şirketi ikinci olarak %23 pazar payı ile Samsung takip ediyor. %6’lık pazar payı ile diğer yerleri sırasıyla Lenovo, OPPO ve Vivo doldurdu.

Canalys’e göre 2017 yılının 4. çeyreğinde Xiaomi 8.2 milyon, Samsung ise 7.3 milyon akıllı telefon sattı. Canalys’in yaptığı pazar analizine göre Xiaomi %27’lik pazar payına sahipken Samsung için bu oran %25. Analiz şirketine göre Samsung’un Xiaomi karşısında kaybetmesinin en büyük nedenlerinden biri düşük bütçeye uygun ürün karşılayamaması.

Rapora cevaben Samsung sözcüsü “şirketin hala farkla 1 numara olduğunu” iddia etti. Sözcü, GfK’nin pazar araştırmalarına işaret ederek Samsung’un %45 pazar payı değerinin, %40 pazar payı hacminin olduğunu iddia etti. Ayrıca Samsung’un Hindistan’da farklı fiyat segmentlerinde birinci olduğunu ve ülkede “en güvenilir marka” olduğunu da sözlerine ekledi.

Xiaomi, Hindistan pazarına 3 yıl önce adımını atmıştı. Yüksek donanımlı cihazlarını düşük fiyatlara satan firma pazarda çok aktif bir rol oynuyor. Amazon Hindistan ve Flipkart gibi hızlı satış yapabildiği firmaları kullanan Xiaomi bu sayede pazar payını kısa zamanda genişletti.