Kapat

Akıllı Telefonlarda Veri Güvenliği

Anasayfa
Rehberler Akıllı Telefonlarda Veri Güvenliği

Akıllı telefonlar 2007 yılında iPhone ile hayatımıza girdi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, 2007 yılından beri akıllı telefonlarda da büyük gelişmeler yaşandı. Sosyal medya platformları akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra günlük hayatımızda daha önemli roller almaya başladı. İnternet ile bir devrim geçiren günlük yaşantılar, akıllı telefonların tarihe girişiyle birlikte evrim geçirdi. Akıllı telefonlar hızlı ve etkin iletişimin yanında dezavantajları da beraberinde getirdi. 

Gizlilik ve güvenlik konusunda yaşanan skandallar ve mobil telefonlara karşı olan siber saldırılar artmış olsa da, akıllı telefonlardaki güvenlik önlemleri maalesef telefon ile birlikte gelmiyor. Bu demek oluyor ki, bir akıllı telefon kullanıcısının telefonunu güvenli tutmak için önlemler alması gerekiyor. Çok dikkatli olan akıllı telefon kullanıcıları bile bazen mobil telefonlarında güvenlik problemleri yaşayabiliyor. Yine de, aşağıdaki önerileri uygulamak, akıllı telefonunuzun güvenliğini ve haliyle içindeki verilerinizin güvenliğini korumanıza yardımcı olabilir:

 • Akıllı telefonunuzda Sanal Özel Ağ (VPN) kullanın. Sanal Özel Ağ, yani VPN, akıllı telefonunuz ve internet servis sağlayıcınız dahil olmak üzere herhangi bir üçüncü partinin verilerinizi görmesini engeller. Aynı zamanda, IP adresinizi değiştirerek sanal anonimlik kazandırır. VPN kullanarak internet üzerinde akıllı telefonunuzun gizliliğini ve güvenliğini sağlayabilirsiniz.
 • Akıllı telefonunuzu kesinlikle ekran kilidi ile birlikte kullanın. Bu ekran kilidi bir şifre, parola veya desen olabilir. Bu seçeneklerden birini kullanın. Kesinlikle kaydır-aç özelliklerini kullanmayın. 
 • Akıllı telefonunuzda tarayıcınızdan girdiğiniz web sitelerin HTTPS olduğuna, yani SSL adı verilen güvenli soket katmanı sertifikasına sahip olduğuna emin olun. Akıllı telefonunuzu güvenli bağlantıya sahip olan web sitelerini kullanması için yapılandırabilirsiniz. 
 • E-posta ya da mesaj ile gelmiş olan ve şüpheli duran linkleri tıklamayın. Bu ve benzeri linkler kötü amaçlı web sitelere yönlendirebilir. Bu ve benzeri sitelerde kimliğiniz çalınabilir.
 • Mobil telefon numaranızı her yerde paylaşmayın. Mobil telefon numaranızı bir web sitede paylaşmadan önce bir daha düşünün. Kötü niyetli bilgisayar korsanları web üzerinden telefon numaralarını toplamak için yazılım kullanabilirler ve bu numaraları siber saldırılarda hedef haline getirebilirler.
 • Akıllı telefonunuzda bulundurduğunuz veri ve bilgilere dikkat edin. Yeterli zamanı, bilgisi ve akıllı telefonunuza erişimi olan bir bilgisayar korsanı o veri ve bilgileri ele geçirebilir.
 • Akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulamalara dikkat edin. Herhangi bir uygulamayı indirmeden önce o uygulama hakkında ufak bir araştırma yapın. İstediği izinleri kontrol edin. Uygulamanın istediği erişim izinleri absürd gözüküyorsa, uygulamayı indirmeyin çünkü bu ve benzeri uygulamalar veri ve bilgilerinizi üçüncü partilere satmak için kullanabilir ya da Truva atı gibi kötü amaçlı yazılımları da içinde bulundurabilir. 
 • Akıllı telefonunuzu ortak kullanım alanlarındayken fiziksel olarak koruyun. Kafe ya da kütüphane gibi ortak kullanım alanlarında akıllı telefonlar kolaylıkla çalınabilir. 
 • Bluetooth, Wi-Fi gibi özellikleri kullanmadığınızda kapatın. Sadece kullanacağınız zamanlarda aktifleştirin. Bilgisayar korsanları bu gibi özellikleri telefonunuza kötü amaçlı yazılım göndermek için kullanabilir. Bluetooth cihazların keşfedilme özelliğini kapatın. Herkes tarafından görünmesini engelleyin. 
 • Bilmediğiniz Wi-Fi ağlarına bağlanmayın ve ortak ağları kullanmaktan kaçının. Kötü niyetli bilgisayar korsanları ortak ağları kolaylıkla ele geçirebilir ve o ağı kullanan cihazları suistimal edebilir. 
 • Sosyal medya platformları üzerinden ne paylaştığınız konusunda dikkatli olun. Facebook skandalında olduğu gibi, bu ve benzeri platformlar sizin hakkınızdaki bilgileri üçüncü partiler ile paylaşıyor ve reklam harici amaçlarla kullanıyor olabilir. 
 • Akıllı telefonunuza jailbreak yapmayın. Bu şekilde telefonun özelliklerinde değişiklik yapabilen yazılımlar kötü amaçlı yazılımlar da içerebilir. Yazılımı değiştirmek aynı zamanda gelecekte işletim güncellemelerini de almanızı engelleyebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir